Magazín

Bakterie, co vyrábí zlato?

Vědci z Michigan State University před časem zveřejnili výsledky svého výzkumu a oznámili, že  bakterie Cupriavidus metallidurans je mnohem odolnější, než si doposud vědecká obec myslela a je schopna odolávat toxickému prostředí 25x silněji než bylo doposud považováno za možné.

Bakterie, co vyrábí zlato?

V praxi to vědci dokazáli takovým způsobem, že nechali bakterii v prostředí s chloridem zlatitým. Zlato vyprodukované bakteriemi Bakterie nejenže neměla s toxickým prostředím problém, ale dokázala přeměnin tuto sloučeninu v pevné čisté 24 karátové zlato, a to zhruba za týden. Domnívají se, že takový k takovému procesu běžně dochází v přírodě.

Bakterie tedy zlato nevyrábí, ale je ho schopna efektivně extrahovat. Nemusíme se tedy díky tomuto objevu obávat nějakého rapidního snížení ceny zlata. Bakterie Cupriavidus metalliduransZískávání zlata takovýmto způsobem by bylo velmi nákladné a neoplatilo by se. Ostatně tento proces jsou vědci schopni zvládnout v laboratořích také.

V celé věci jde tedy spíše o objev toho, že pouhá bakterie je schopna takovým podmínkám odolat a toxin transformovat na  zlato. Posunuly se tím hranice lidského vědění a možná to otevře jiné možnosti v dalších oborech. Například likvidace toxického odpadu. To by byla oblast, kde by se lidstvu nějaké převratné objevy a pokroky hodily...

Vědci poměrně netradičně přistoupili také k prezentaci svého objevu. Byl součástí umělecké výstavy The Great Work of the Metal Lover, která se konala v Rakousku.

Můžete se podívat na video, které celou studii popisuje.

Článek přečten: 2385×
 
Nejnovější články
Společenské šaty na svatbu pro svatební matky 21.5.2013 Společenské šaty na svatbu pro svatební matky
Jaké šaty si na svatbu obleče nevěsta je asi všem jasné. Svatebních salónů je v každém městě nepřeberné množství. Horší to je ale s šatama pro matku nevěsty nebo ženicha nebo pro svatební hosty. Jaké ...
Šperk jako dárek pro třídního profesora 29.4.2013 Šperk jako dárek pro třídního profesora
Blíží se květen, plesová sezóna je za námi, a studenti už zážitky z maturitního plesu pomalu vstřebali. Vzpomínky na velkou událost jim připomíná jejich maturitní šerpa s podpisy spolužáků.
1.máj lásky čas 27.4.2013 1.máj lásky čas
Zima je za námi, už žádné huňaté svetry a péřové bundy nebo kabáty, jen trička, kraťasy, sukně a lehké svetříky. Jarní pohoda je tady. A jaro je neodmyslitelně spjato s láskou. 1. máj je toho dokladem.